Nexar
Nexar Beam
The lowest priced camera with cloud support. An all-around good camera but it does have some drawbacks

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Galaxycore GC2053
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- WiFi with good app
- Audio error notifications
- Comes with 32GB SD card
- Free Cloud Storage using the Nexar App paired to the Beam
Weaknesses
- Takes up to 4 minutes to start recording a drive
- Low quality mount
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
7/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Nexar Beam |
|---|---|
| Brand | Nexar |
| Model | Beam |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Nexar Beam |
|---|---|
| Processor | AllWinner V3 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 480mAh |
Features
| Spec | Nexar Beam |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Nexar Beam |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Galaxycore GC2053 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 61 x 51 x 36 |
| HDR | No |
