70mai
70mai Smart Dash Cam 1S
One of the better low cost dash cams available. As it doesn't have a screen, not having a great app is the biggest drawback of this dash cam. Worth considering if you are on a budget.

6.8
Overall Score6.8/10
Price
$40
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX307
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality during day
- Wifi
- Very low price
Weaknesses
- No parking mode
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 70mai Smart Dash Cam 1S |
|---|---|
| Brand | 70mai |
| Model | Smart Dash Cam 1S |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jul 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 70mai Smart Dash Cam 1S |
|---|---|
| Processor | MSTAR MSC8336D |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 240mAh |
Features
| Spec | 70mai Smart Dash Cam 1S |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | 70mai Smart Dash Cam 1S |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX307 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 100 x 55 x 32 |
| HDR | No |
