Anker
Anker DashCam Duo
A reliable rideshare camera at a reasonable price. If you are ok with the video quality and don't care about WiFi, a reasonable buy.

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$105
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Capacitor
- Good customer support
Weaknesses
- Video quality is not the greatest, particulary at night
- No Wifi
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
8/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Anker DashCam Duo |
|---|---|
| Brand | Anker |
| Model | DashCam Duo |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Feb 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Anker DashCam Duo |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Anker DashCam Duo |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Anker DashCam Duo |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 83 × 56 × 35 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 110° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
