COOAU
COOAU D30
Poor cabin video quality, particularly in low light situations makes this not an ideal choice as a rideshare camera

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$150
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Capacitor instead of battery
Weaknesses
- Video quality is not great
- IR lights must be manually turned on and off
- Limited support
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | COOAU D30 |
|---|---|
| Brand | COOAU |
| Model | D30 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Oct 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | COOAU D30 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | COOAU D30 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | COOAU D30 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
