
5.2
Overall Score5.2/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good form factor
Weaknesses
- Disappointing night quality
- Low capacity battery
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
1/10
Reliability
6/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DOD GSE550 |
|---|---|
| Brand | DOD |
| Model | GSE550 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2011 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DOD GSE550 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S60 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 190mAh |
Features
| Spec | DOD GSE550 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DOD GSE550 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 98 x 53 x 23 |
| HDR | No |
