
5.3
Overall Score5.3/10
Price
$250
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Reliable
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Expensive
- Night quality could be better
- Not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
3/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
4/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
7
Posts
43
Views
48,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 18, 2020
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | FineVu CR-300HD |
|---|---|
| Brand | FineVu |
| Model | CR-300HD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jan 2012 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | FineVu CR-300HD |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 200mAh |
Features
| Spec | FineVu CR-300HD |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, Android |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | FineVu CR-300HD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 55°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 129° |
| Dimensions | 39 x 64 x 50 |
| HDR | No |
