Dash Cam
K6000
If you don't mind the video quality, OK camera for the price. A bit of a lottery in getting one without glitches.

4.0
Overall Score4.0/10
Price
$30
4K
Front Resolution
1280 x 720p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low price
Weaknesses
- Poor video quality
- Below average reliability
- Huge files
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
1/10
Reliability
2/10
Discreetness
4/10
Value
10/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | K6000 |
|---|---|
| Model | K6000 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | May 2012 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | K6000 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96220 |
| Video Format | AVI |
| Compression | MJPEG |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 300mAh |
Features
| Spec | K6000 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | K6000 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 90 x 51 x 9 |
| HDR | No |
