Kingslim
Kingslim D5 4K
Video quality is disappointing for 4K. Grainy night quality is not ideal and reliability has been average.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$70
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Reasonable price
Weaknesses
- Video quality does not appear 4K
- Grainy video at night
- Battery instead of capacitor
- Low rated app
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Kingslim D5 4K |
|---|---|
| Brand | Kingslim |
| Model | D5 4K |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Dec 2021 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Kingslim D5 4K |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Kingslim D5 4K |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Kingslim D5 4K |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 13.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 89 x 58 x 15 |
| HDR | No |
