Dash Cam
Mouse DVR
Avoid due to the large size and number of reliability problems.

4.3
Overall Score4.3/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV2710
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- None
Weaknesses
- Poor reliability
- Too large
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
4/10
Reliability
2/10
Discreetness
2/10
Value
8/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mouse DVR |
|---|---|
| Model | Mouse DVR |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2012 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mouse DVR |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S60 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 1000mAh |
Features
| Spec | Mouse DVR |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mouse DVR |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV2710 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.0 Mbps |
| Viewing Angle | 132° |
| Dimensions | 115 x 65 x 38 |
| HDR | No |
