Panorama
Panorama X2
One of the better dual cameras available today but front camera is too big.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$300
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX322LQJ
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Dual 1080p with good video quality
Weaknesses
- Very large front camera
- Immature firmware
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
7/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
2
Posts
5
Views
2,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 5, 2018
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Panorama X2 |
|---|---|
| Brand | Panorama |
| Model | X2 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Panorama X2 |
|---|---|
| Processor | 2 Zoran Coach 12 processors (1 for each camera) |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Panorama X2 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Panorama X2 |
|---|---|
| SD Card Type | Dual MicroSD |
| Max Card Size | 128GB + 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322LQJ |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 96 x 66 x 33 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX322LQJ |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
