Pruveeo
Pruveeo D30H
Ok rideshare camera for the price. Video quality is average at best and reliability is not the greatest.

5.0
Overall Score5.0/10
Price
$80
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Low price
- Wifi
- Capacitor
Weaknesses
- Video quality is not the best, colors are off
- Reliability is below average
- Large size
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
4/10
Reliability
4/10
Discreetness
5/10
Value
9/10
Support
2/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Pruveeo D30H |
|---|---|
| Brand | Pruveeo |
| Model | D30H |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Apr 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Pruveeo D30H |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Pruveeo D30H |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Pruveeo D30H |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | 106 x 73 x 39 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
