Innotek
Innotek Smart-I 3500HD
This camera is large, has a non-standard resolution, gaps between video clops and is expensive.

3.3
Overall Score3.3/10
Price
$300
4K
Front Resolution
1216 x 688p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- None
Weaknesses
- Large size
- Average video quality
- Non-standard 688p resolution
- Gaps between clips
Scores
Performance
Day Video
4/10
Night Video
2/10
Reliability
4/10
Discreetness
2/10
Value
7/10
Support
1/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Innotek Smart-I 3500HD |
|---|---|
| Brand | Innotek |
| Model | Smart-I 3500HD |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Dec 2012 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Innotek Smart-I 3500HD |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Innotek Smart-I 3500HD |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Innotek Smart-I 3500HD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1216 x 688p |
| FPS | 12 |
| Bitrate | 6.5 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 96 x 62 x 18 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 720 x 480p |
| FPS | 12 |
| Bitrate | 0.8 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 46 x 25 x 27 |
| HDR | No |
