ThiEYE
ThiEYE T5e
The most affordable true 4K (2160p) camera available today. Good value for the money.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$120
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony IMX117
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- 3840 x 2160p 30fps
- Affordable true 4K camera
- Can be used as dash cam
Weaknesses
- Hardware required to support 4K
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
3/10
Value
7/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
45
Posts
512
Views
264,879
Forum Activity
Low
Last Activity
June 14, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | ThiEYE T5e |
|---|---|
| Brand | ThiEYE |
| Model | T5e |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Dec 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | ThiEYE T5e |
|---|---|
| Processor | Ambarella A12LS75 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 1100mAh |
Features
| Spec | ThiEYE T5e |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | ThiEYE T5e |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony IMX117 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 76.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 61 x 42 x 23 |
| HDR | No |
