Urive
Urive Albatross II MD-7500P
First dual camera with 1080p front and 720p rear. Reasonable dual cam option.

4.0
Overall Score4.0/10
Price
$330
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- OK video quality for a dual camera
Weaknesses
- Low framerate and bit rate
- Large size
Scores
Performance
Day Video
5/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
6/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from April 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Posts
101
Views
46,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 10, 2014
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Urive Albatross II MD-7500P |
|---|---|
| Brand | Urive |
| Model | Albatross II MD-7500P |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2013 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Urive Albatross II MD-7500P |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 150mAh |
Features
| Spec | Urive Albatross II MD-7500P |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Urive Albatross II MD-7500P |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 19 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 102 x 63 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 19 |
| Bitrate | 4.0 Mbps |
| Viewing Angle | 110° |
| Dimensions | 54 x 27 x 25 |
| HDR | No |
