VWTech
VWTech VW898
VW898 is a solid camera but video quality is not as good as Mobius. Mobius is a slightly better buy but if you are looking at saving a few dollars consider the VW898.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$70
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV2710-1E4
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
Weaknesses
- Non-standard USB cable
- Settings updated via a text file
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
9/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VWTech VW898 |
|---|---|
| Brand | VWTech |
| Model | VW898 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Nov 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | VWTech VW898 |
|---|---|
| Processor | Alpha Imaging Technology AIT8427D |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction or Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 650mAh |
Features
| Spec | VWTech VW898 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VWTech VW898 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV2710-1E4 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 55 x 35 x 22 |
| HDR | No |
