WonVon
WonVon W4K
While video quality is decent, it is not 4K and there are complaints of stuttering and duplicate frames

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$120
4K
Front Resolution
2K (1440p)
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Reasonable price
- Capacitor instead of battery
- Waterproof exterior rear camera
Weaknesses
- Not real 4K video
- Front video stutters / has duplicate frames
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
5/10
Value
9/10
Support
5/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | WonVon W4K |
|---|---|
| Brand | WonVon |
| Model | W4K |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | WonVon W4K |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96670 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 3.16" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | WonVon W4K |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | WonVon W4K |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
