Z-Edge
Z-Edge R1
An average dual camera for video quality, reliability and available app.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$100
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Decent front video during day
Weaknesses
- Not the most discreet
- Rear video and night video quality is not the greatest
- No GPS
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
6/10
Discreetness
3/10
Value
9/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Z-Edge R1 |
|---|---|
| Brand | Z-Edge |
| Model | R1 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Nov 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months |
Video and Hardware
| Spec | Z-Edge R1 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 V200 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Z-Edge R1 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Z-Edge R1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 89 x 51 x 30 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 110° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
