FineVu
FineVu CR-500HD
In 2012 arguably the camera with the best video quality. High price tag makes this unattractive.

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$300
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
- Reliable
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Expensive
- Not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
6/10
Value
3/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
93
Posts
707
Views
351,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 26, 2019
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | FineVu CR-500HD |
|---|---|
| Brand | FineVu |
| Model | CR-500HD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Sep 2012 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | FineVu CR-500HD |
|---|---|
| Processor | Texas Instruments TMS320DM368 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 200mAh |
Features
| Spec | FineVu CR-500HD |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, Android |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | FineVu CR-500HD |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 39 x 64 x 50 |
| HDR | No |
