
5.0
Overall Score5.0/10
Price
$100
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality
Weaknesses
- Size and form factor are not ideal
- Poor audio quality
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
7
Posts
631
Views
166,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 12, 2015
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Innovv DR32 |
|---|---|
| Brand | Innovv |
| Model | DR32 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Feb 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Innovv DR32 |
|---|---|
| Processor | iCatch |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction or Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 250mAh |
Features
| Spec | Innovv DR32 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Innovv DR32 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 127° |
| Dimensions | 67 x 61 x 33 |
| HDR | No |
