VAVA
VAVA VA-VD002
While it has unique design and reasonable price, the sub-par video quality and poor error notification make it not the best choice for a dual camera.

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$135
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX307
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Reasonable price
- Mount can swivel 360°
- 18 month warranty
Weaknesses
- Blurry video quality
- Poor error notification
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
4/10
Reliability
6/10
Discreetness
4/10
Value
9/10
Support
5/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VAVA VA-VD002 |
|---|---|
| Brand | VAVA |
| Model | VA-VD002 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jan 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VAVA VA-VD002 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 320mAh |
Features
| Spec | VAVA VA-VD002 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VAVA VA-VD002 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 50°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX307 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 28 x 70 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 126° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
