APEMAN
APEMAN C450A
Video quality is average and build quality is not the best. Avoid using in hot environments due to heat damage. Spend more for a better dash cam

4.3
Overall Score4.3/10
Price
$45
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Cheap price
- Mount can swivel 360°
Weaknesses
- Poor video quality
- Build quality is low / reports of heat damage
- Limited support / no firmware updates
Scores
Performance
Day Video
5/10
Night Video
3/10
Reliability
3/10
Discreetness
2/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | APEMAN C450A |
|---|---|
| Brand | APEMAN |
| Model | C450A |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | APEMAN C450A |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 180mAh |
Features
| Spec | APEMAN C450A |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | APEMAN C450A |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 87 x 50 x 15 |
| HDR | No |
