Rexing
Rexing V1-4K
Not a native 4K camera and video quality reflects that. Overall not a bad camera considering build quality, decent reliability, WiFi (note the app is poor) and capacitor but there are better choices at this price.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$100
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Discreet wedge shape
- Capacitor
Weaknesses
- Not real 4K video
- Not buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Rexing V1-4K |
|---|---|
| Brand | Rexing |
| Model | V1-4K |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | May 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Rexing V1-4K |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Rexing V1-4K |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Rexing V1-4K |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 80°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 89 x 63 x 51 |
| HDR | No |
