Anker
Anker Roav DashCam S1
An upgrade to the Anker Roav DashCam C1, but still plagued with battery expansion problems

6.7
Overall Score6.7/10
Price
$105
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Discreet wedge shape
- Includes 32GB microSD Card
- Audio alerts
- WiFi with good app
Weaknesses
- Battery expansion in hot environments
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
4/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Anker Roav DashCam S1 |
|---|---|
| Brand | Anker |
| Model | Roav DashCam S1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Aug 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Anker Roav DashCam S1 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Anker Roav DashCam S1 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Anker Roav DashCam S1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -7°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 19.0 Mbps |
| Viewing Angle | 145° |
| Dimensions | 87 x 65 x 36 |
| HDR | No |
