APEMAN
APEMAN C770
Touchscreen is nice but the disappointing video quality and limited support make this camera not a good value for the money

5.3
Overall Score5.3/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Touchscreen
- Waterproof exterior camera
Weaknesses
- Video quality is not great
- Gifts in exchange for 5-star reviews
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
5/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Posts
4
Views
5,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 26, 2020
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | APEMAN C770 |
|---|---|
| Brand | APEMAN |
| Model | C770 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Aug 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | APEMAN C770 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | Yes |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | APEMAN C770 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | APEMAN C770 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 120 x 80 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
