VIOFO
VIOFO A139
One of the better 3-channel dash cams to hit the market. If it proves reliable will be a good buy

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$270
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered, Timelapse, Low Bitrate
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear, Interior
Strengths
- Decent video quality for 3-channel
- 18 month warranty with registration
- Audio error notifications
- Capacitor instead of battery
Weaknesses
No weaknesses listed yet.
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
4,579
Views
907,358
Forum Activity
High
Last Activity
March 12, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A139 |
| Channels | 3 |
| Channel Setup | Front, Rear, Interior |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jan 2021 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96687 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered, Timelapse, Low Bitrate |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A139 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 512GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 27.8 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 17.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
