APEMAN
APEMAN C660
Not impressed with the video quality and and infrared LEDs makes the quality worse. Outside of the low price, not many positives.

5.2
Overall Score5.2/10
Price
$47
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX307
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low Price
Weaknesses
- Poor video quality, particualry at night (greenish color)
- Battery instead of capacitor
- Limited support / no firmware updates
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
2/10
Value
9/10
Support
4/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | APEMAN C660 |
|---|---|
| Brand | APEMAN |
| Model | C660 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Apr 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | APEMAN C660 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 450mAh |
Features
| Spec | APEMAN C660 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | APEMAN C660 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX307 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 87 x 52 x 36 |
| HDR | No |
