Vantrue
Vantrue X4
Disappointing video quality at night and not the best reliability. There are better 4K cameras available at lower prices

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$170
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor R IMX317
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Capacitor instead of battery
- 18 month warranty with registration
Weaknesses
- Video quality at night is not great, grainy
- Claims a Sony Starvis sensor, but really is a non-Starvis IMX317
- Reliability has not been the best
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
4/10
Discreetness
3/10
Value
6/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
4
Posts
23
Views
10,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
February 20, 2023
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue X4 |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | X4 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Mar 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue X4 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A12LS75 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Vantrue X4 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue X4 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor R IMX317 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 45.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 96 x 40 x 54 |
| HDR | No |
