Dash Cam
3H2F-D
One of the first Ambarella A7 cameras. Night video is biggest drawback.

5.0
Overall Score5.0/10
Price
$150
4K
Front Resolution
2304 x 1296p (2K)
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Reasonable price
- Day video good
Weaknesses
- Night video poor
- Could be smaller
- Very limited support
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
5/10
Discreetness
6/10
Value
7/10
Support
1/10
Community
Community Insights
No forum metrics available yet
Archive is frozen until manually refreshed.
No forum metrics available yet.
The latest Community Insights run did not return usable forum metrics for this camera yet.
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 3H2F-D |
|---|---|
| Model | 3H2F-D |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Nov 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 3H2F-D |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LA50D |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | 320mAh |
Features
| Spec | 3H2F-D |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | 3H2F-D |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 2304 x 1296p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 112 x 45 x 26 |
| HDR | No |
