70mai
70mai A800
Best 4K video quality during the day at this price. Rear camera is ok. Good value for your money.

7.7
Overall Score7.7/10
Price
$120
4K
Front Resolution
3840 x 2160p (4K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX415
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Low Price
- Great video quality for front camera
Weaknesses
- Average rear camera video quality
- Battery instead of capacitor
- Poor parking mode
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
8/10
Reliability
6/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
31
Posts
489
Views
254,052
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 12, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 70mai A800 |
|---|---|
| Brand | 70mai |
| Model | A800 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jul 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 70mai A800 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 V200 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 3" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | 70mai A800 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | 70mai A800 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX415 |
|---|---|
| Max Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 25.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 89 x 60 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Galaxycore GC2053 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
