70mai
70mai Dash Cam Pro
Excellent deal for a budget dash camera with a screen. Best video quality for $60 and good reliability.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$60
4K
Front Resolution
2592 x 1944p (2K)
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX335
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Excellent price
- Good video quality
- Good reliability
Weaknesses
- GPS speed and location only in app
- Battery instead of a capacitor
- Not buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
7/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
142
Posts
1,416
Views
1,135,446
Forum Activity
Medium
Last Activity
January 22, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 70mai Dash Cam Pro |
|---|---|
| Brand | 70mai |
| Model | Dash Cam Pro |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jan 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 70mai Dash Cam Pro |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3556 V100 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264, H.265 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | 70mai Dash Cam Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | 70mai Dash Cam Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX335 |
|---|---|
| Max Resolution | 2592 x 1944p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 19.2 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 87.5 x 53 x 19 |
| HDR | No |
