70mai
70mai Omni
A unique and innovative rotating dash cam with many features. Video quality is not as good as similar priced competitors but a good buy if you are looking for a lot of features at a reasonable price.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OS02K10
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Small size
- Motorized 340° rotation
- Voice Control
- Internal eMMC storage (32GB, 64GB and 128GB options)Optional cloud connectivity
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- Voice commands can be triggered by music
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
24
Posts
213
Views
86,808
Forum Activity
Very High
Last Activity
May 2, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | 70mai Omni |
|---|---|
| Brand | 70mai |
| Model | Omni |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jan 2023 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | 70mai Omni |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96580 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 300mAh |
Features
| Spec | 70mai Omni |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | Yes |
| Voice Commands | Yes |
Storage and Durability
| Spec | 70mai Omni |
|---|---|
| SD Card Type | eMMC |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OS02K10 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 60 |
| Bitrate | 20.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 93 x 51 x 51 |
| HDR | Yes |
