Arifayz
Arifayz Q3
A small, low priced dash cam with average video quality. The app, which is critical to use the camera, is not the best. Support is virtually non-existent.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$40
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Galaxycore
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Small discreet size
- Very low price
Weaknesses
- Low rated app which requests unnecessary permissions
- Video quality is not the best
- Battery instead of capacitor
- Limited support / no firmware updates
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
5/10
Discreetness
9/10
Value
9/10
Support
3/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Arifayz Q3 |
|---|---|
| Brand | Arifayz |
| Model | Q3 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Aug 2022 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Arifayz Q3 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 0.9" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Arifayz Q3 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Arifayz Q3 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 75°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Galaxycore |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | 89 x 46 x 36 |
| HDR | No |
