VIOFO
VIOFO A119
The discreet wedge shaped form factor, good build quality and GPS built into the mount makes this an excellent camera. Good value for money. Look at A119S if you want better night video.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$90
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Price
- Video quality
- Discreet Wedge shaped
Weaknesses
- Night video could be a bit better
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
162
Posts
3,825
Views
1,284,914
Forum Activity
High
Last Activity
March 11, 2026
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | VIOFO A119 |
|---|---|
| Brand | VIOFO |
| Model | A119 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Jul 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | VIOFO A119 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | VIOFO A119 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | VIOFO A119 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -10°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 22.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 70 x 50 x 45 |
| HDR | No |
