ROVE
ROVE R2-4K
Not a native 4K camera and video quality reflects that. Price is high for what you are getting.

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$110
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Mount can swivel 360°
Weaknesses
- Not real 4K video
- Battery instead of a capacitor
- Not buffered parking mode
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
6/10
Discreetness
4/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Posts
28
Views
32,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
November 13, 2021
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | ROVE R2-4K |
|---|---|
| Brand | ROVE |
| Model | R2-4K |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | ROVE R2-4K |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96660 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 250mAh |
Features
| Spec | ROVE R2-4K |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | ROVE R2-4K |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 20.5 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | 76 × 51 × 25 |
| HDR | No |
