Vantrue
Vantrue N1 Pro
A small, simple dash cam with 18 month warranty and good support. A few drawbacks but overall a decent camera.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$60
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Small size
- Decent video quality
- 18 month warranty
- Regular firmware updates
Weaknesses
- Battery instead of capacitor
- No WiFi
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
5/10
Reliability
7/10
Discreetness
7/10
Value
9/10
Support
7/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
5
Posts
28
Views
48,386
Forum Activity
Very Low
Last Activity
December 16, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vantrue N1 Pro |
|---|---|
| Brand | Vantrue |
| Model | N1 Pro |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Vantrue N1 Pro |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96658 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | Yes |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 130mAh |
Features
| Spec | Vantrue N1 Pro |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vantrue N1 Pro |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.7 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 64 x 50 x 38 |
| HDR | No |
