Aukey
Aukey DRA5 Mini
A simple low priced camera with good video quality for the money. Capacitor and 24 month warranty make it a good buy for a budget cam.

7.2
Overall Score7.2/10
Price
$40
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Galaxycore GC2053
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low price
- Capacitor
- Simple to use
Weaknesses
- No WiFi
- No audio error notifications
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
7/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Aukey DRA5 Mini |
|---|---|
| Brand | Aukey |
| Model | DRA5 Mini |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jan 2020 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months |
Video and Hardware
| Spec | Aukey DRA5 Mini |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96672 |
| Video Format | TS |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Aukey DRA5 Mini |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Aukey DRA5 Mini |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Galaxycore GC2053 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.7 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 46 x 50 x 34 |
| HDR | No |
