Toguard
Toguard CE41
A low priced rideshare camera with average video quality, poor build quality and limited support. Spend more for a better camera.

4.5
Overall Score4.5/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
SC2363P
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Interior
Strengths
- Low price for a rideshare camera
Weaknesses
- Camera damages in the heat
- No error notifications
- Battery instead of capacitor
Scores
Performance
Day Video
6/10
Night Video
4/10
Reliability
3/10
Discreetness
3/10
Value
9/10
Support
2/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Posts
1
Views
3,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
July 1, 2023
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Toguard CE41 |
|---|---|
| Brand | Toguard |
| Model | CE41 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Interior |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Oct 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Toguard CE41 |
|---|---|
| Processor | JIELI JL5401B |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 120mAh |
Features
| Spec | Toguard CE41 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Toguard CE41 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -20°C to 65°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | SC2363P |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 112 x 38 x 40 |
| HDR | No |
Interior Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
