BlackVue
BlackVue DR550GW-2CH
A feature packed camera but low bit rate is disappointing for the high price.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$410
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Good form factor
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Pixelation problem when lots of moving objects
- Expensive
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
7/10
Value
5/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
131
Posts
1,905
Views
769,629
Forum Activity
Very Low
Last Activity
July 5, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR550GW-2CH |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR550GW-2CH |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Jun 2013 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR550GW-2CH |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3516 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackVue DR550GW-2CH |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR550GW-2CH |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 137° |
| Dimensions | 119 x 36 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 2.0 Mbps |
| Viewing Angle | 139° |
| Dimensions | 67 x 28 |
| HDR | No |
