Vico
Vico WF1
No live streaming, no GPS and high price. Latest firmware improves video quality.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$220
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- PushCam
Weaknesses
- Inability to stream live video while recording
- Expensive
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
8/10
Discreetness
4/10
Value
5/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
33
Posts
548
Views
228,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
September 4, 2018
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Vico WF1 |
|---|---|
| Brand | Vico |
| Model | WF1 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2013 |
| Country | Taiwan |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Vico WF1 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A5 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 360mAh |
Features
| Spec | Vico WF1 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Vico WF1 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | 0°C to 75°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 10.0 Mbps |
| Viewing Angle | 160° |
| Dimensions | 101 x 67 x 34 |
| HDR | No |
