BlackVue
BlackVue DR750LW-2CH
A feature packed dual camera with 1080p 30fps front and rear. Large size, high price and low bit rate are negatives.

5.3
Overall Score5.3/10
Price
$440
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Good form factor
- Buffers in parking mode
Weaknesses
- Pixelation problem when lots of moving objects
- Expensive
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
7/10
Discreetness
2/10
Value
5/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
56
Posts
486
Views
267,774
Forum Activity
Very Low
Last Activity
November 13, 2023
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackVue DR750LW-2CH |
|---|---|
| Brand | BlackVue |
| Model | DR750LW-2CH |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2014 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackVue DR750LW-2CH |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackVue DR750LW-2CH |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows, macOS, Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackVue DR750LW-2CH |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 6.0 Mbps |
| Viewing Angle | 146° |
| Dimensions | 107.2 x 67.5 x 20.5 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Omnivision |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 4.0 Mbps |
| Viewing Angle | 129° |
| Dimensions | 67.4 x 27.6 |
| HDR | No |
