AZDOME
AZDOME G90
Good value for the money with the exception of the poor mount. A step up from the NT96650 cameras.

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$70
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Great video quality for the money
Weaknesses
- Poor quality suction mount
- Small camera but not the most discreet
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
5/10
Reliability
6/10
Discreetness
5/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
116
Posts
2,603
Views
842,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
January 25, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | AZDOME G90 |
|---|---|
| Brand | AZDOME |
| Model | G90 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2014 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | AZDOME G90 |
|---|---|
| Processor | Ambarella A7LA50 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 180mAh |
Features
| Spec | AZDOME G90 |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | AZDOME G90 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 86 x 52 x 38 |
| HDR | No |
