Blueskysea
Blueskysea B1W
Overall one of the best bang for your buck cameras for 2018. Better video quality than the previous budget camera, the A118C. Only unknown is long term reliability.

7.0
Overall Score7.0/10
Price
$50
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor IMX323
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- Good video quality during day & night
- Discreet
- Wifi
Weaknesses
- Poor Audio
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
9/10
Support
6/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
160
Posts
3,259
Views
881,625
Forum Activity
Low
Last Activity
October 5, 2025
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Blueskysea B1W |
|---|---|
| Brand | Blueskysea |
| Model | B1W |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Dec 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Blueskysea B1W |
|---|---|
| Processor | Novatek GM8135S |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Blueskysea B1W |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Blueskysea B1W |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.0 Mbps |
| Viewing Angle | 150° |
| Dimensions | 87 x 43 x 35 |
| HDR | No |
