Street Guardian
Street Guardian SG9663DC
One of the best premium dual cams available. Very good video quality and top support.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$350
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony STARVIS IMX291
GPS
GPS
Yes
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Top video quality for dual camera
- Discreet
- Great support
Weaknesses
- No parking mode
- No WiFi app on launch
- High price tag
Scores
Performance
Day Video
9/10
Night Video
7/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
6/10
Support
9/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Threads
160
Posts
3,543
Views
705,367
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 25, 2024
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Street Guardian SG9663DC |
|---|---|
| Brand | Street Guardian |
| Model | SG9663DC |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Nov 2017 |
| Country | China |
| Warranty | 24 months with registration |
Video and Hardware
| Spec | Street Guardian SG9663DC |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | Street Guardian SG9663DC |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Street Guardian SG9663DC |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio, Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony STARVIS IMX291 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 85 x 52 x 35 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Sony Exmor IMX323 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 135° |
| Dimensions | 50 x 52 x 25 |
| HDR | No |
