Crosstour
Crosstour CR250
A very low priced wedge shaped camera but video and build quality are disappointing.

6.0
Overall Score6.0/10
Price
$30
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Low price
- Discreet wedge shape
Weaknesses
- Average picture quality
- Low build quality
- SD Card in exchange for reviews
Scores
Performance
Day Video
5/10
Night Video
3/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
10/10
Support
5/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Crosstour CR250 |
|---|---|
| Brand | Crosstour |
| Model | CR250 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Wedge |
| Release Date | Mar 2019 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Crosstour CR250 |
|---|---|
| Processor | Unknown |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 1.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 180mAh |
Features
| Spec | Crosstour CR250 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Crosstour CR250 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | -20°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 16.0 Mbps |
| Viewing Angle | 170° |
| Dimensions | 77 x 49 x 30 |
| HDR | No |
