Z-Edge
Z-Edge T4
If you are looking for a touchscreen camera with a large screen the T4 should be on your list for consideration

6.2
Overall Score6.2/10
Price
$150
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Non-Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Good touchscreen
- Good video during day
- Includes 32GB microSD Card
Weaknesses
- Large size, not discreet
- Night video quality is not the greatest
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
6/10
Reliability
6/10
Discreetness
2/10
Value
9/10
Support
6/10
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Z-Edge T4 |
|---|---|
| Brand | Z-Edge |
| Model | T4 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jul 2018 |
| Country | China |
| Warranty | 18 months |
Video and Hardware
| Spec | Z-Edge T4 |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96663 |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 4" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Battery – Unknown mAh |
Features
| Spec | Z-Edge T4 |
|---|---|
| Parking Mode | Non-Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Z-Edge T4 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 256GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | Yes |
| Error Notification | Screen |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 12.1 Mbps |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | 122 x 71 x 30 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | SC2133 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Viewing Angle | 155° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
