DDPAI
DDPAI Mini 2
Video quality is good but initial reliability is a concern if you are using this in a hot climate.

5.8
Overall Score5.8/10
Price
$100
4K
Front Resolution
2560 x 1440p (2K)
CMOS
Front Sensor
Omnivision OV4689
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
Timelapse
WiFi
Wi-Fi
Yes
CH
Channels
Front
Strengths
- WiFi
- Good video quality
Weaknesses
- No desktop player
- Blocking / restarting when hot
Scores
Performance
Day Video
8/10
Night Video
7/10
Reliability
4/10
Discreetness
7/10
Value
8/10
Support
1/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 20, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
50
Posts
597
Views
389,955
Forum Activity
Very Low
Last Activity
November 16, 2022
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DDPAI Mini 2 |
|---|---|
| Brand | DDPAI |
| Model | Mini 2 |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Cylindrical |
| Release Date | Aug 2016 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DDPAI Mini 2 |
|---|---|
| Processor | HiSilicon Hi3516D |
| Video Format | MP4 |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | DDPAI Mini 2 |
|---|---|
| Parking Mode | Timelapse |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | No |
| Apps | Android, iOS |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DDPAI Mini 2 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 128GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | Audio |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Omnivision OV4689 |
|---|---|
| Max Resolution | 2560 x 1440p (2K) |
| FPS | 25 |
| Bitrate | 10.5 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 87 x 43.5 x 35 |
| HDR | No |
