
5.7
Overall Score5.7/10
Price
$100
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Unknown
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Reliable
- Good video quality
Weaknesses
- Night quality could be better
- Too big
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
9/10
Discreetness
2/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
84
Posts
505
Views
290,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 6, 2018
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | DOD F900LHD |
|---|---|
| Brand | DOD |
| Model | F900LHD |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Nov 2010 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | DOD F900LHD |
|---|---|
| Processor | Ambarella A2S60 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.5" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 1000mAh |
Features
| Spec | DOD F900LHD |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | DOD F900LHD |
|---|---|
| SD Card Type | SD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -10°C to 60°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 8.0 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | 107 x 54 x 33 |
| HDR | No |
