Shadow Tec
Shadow Tec GT680W
Excellent compact cam with GPS. A best buy if reliability is good.

6.3
Overall Score6.3/10
Price
$110
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Reasonable price
- Good video
- Compact
Weaknesses
- Low capacity battery
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
6/10
Reliability
5/10
Discreetness
8/10
Value
8/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
1
Forum Activity
Very Low
Top Threads
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Shadow Tec GT680W |
|---|---|
| Brand | Shadow Tec |
| Model | GT680W |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Sep 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Shadow Tec GT680W |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | 2.7" |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction and Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 110mAh |
Features
| Spec | Shadow Tec GT680W |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Shadow Tec GT680W |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | 0°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 15.0 Mbps |
| Viewing Angle | 140° |
| Dimensions | 80 x 50 x 35 |
| HDR | No |
