BlackSys
BlackSys CF-100
Decent dual camera for the money. Form factor, rear video quality and pixelation are drawbacks.

5.7
Overall Score5.7/10
Price
$90
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Sony Exmor
GPS
GPS
Optional
P
Parking Mode
Buffered
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front, Rear
Strengths
- Front camera video quality is quite good
- A lot of features for the money
Weaknesses
- Pixelation / Blockiness in some situations
- Rear camera video quality is disappointing
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
1/10
Reliability
8/10
Discreetness
5/10
Value
9/10
Support
4/10
Community
Community Insights
Snapshot from May 17, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Brand community
Threads
31
Posts
775
Views
270,000
Forum Activity
Very Low
Last Activity
May 11, 2019
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | BlackSys CF-100 |
|---|---|
| Brand | BlackSys |
| Model | CF-100 |
| Channels | 2 |
| Channel Setup | Front, Rear |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Aug 2013 |
| Country | Korea |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | BlackSys CF-100 |
|---|---|
| Processor | Cortex A8 |
| Video Format | AVI |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Adhesive |
| Power Supply | 12V |
| Battery Type | Capacitor |
Features
| Spec | BlackSys CF-100 |
|---|---|
| Parking Mode | Buffered |
| Wi-Fi | No |
| GPS | Optional |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | BlackSys CF-100 |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 32GB |
| Operating Temperature | -20°C to 70°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | No |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Sony Exmor |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 14.0 Mbps |
| Viewing Angle | 130° |
| Dimensions | 58 x 100 x 34 |
| HDR | No |
Rear Camera
| CMOS | Unknown |
|---|---|
| Max Resolution | 1280 x 720p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 4.2 Mbps |
| Viewing Angle | 120° |
| Dimensions | Unknown |
| HDR | No |
