Dash Cam
Mobius
An excellent discreet camera for $85. Great video quality, size and support.

7.3
Overall Score7.3/10
Price
$85
4K
Front Resolution
1920 x 1080p
CMOS
Front Sensor
Aptina AR0330
GPS
GPS
No
P
Parking Mode
No
WiFi
Wi-Fi
No
CH
Channels
Front
Strengths
- Video quality
- Excellent manufacturer and user support
Weaknesses
No weaknesses listed yet.
Scores
Performance
Day Video
7/10
Night Video
4/10
Reliability
8/10
Discreetness
9/10
Value
8/10
Support
8/10
Community
Community Insights
Snapshot from April 23, 2026
Archive is frozen until manually refreshed.
Community
Threads
161
Posts
9,345
Views
2,453,011
Forum Activity
Medium
Last Activity
December 17, 2025
Data Sheet
Technical Specs
Overview
| Spec | Mobius |
|---|---|
| Model | Mobius |
| Channels | 1 |
| Channel Setup | Front |
| Form Factor | Hanging |
| Release Date | Jun 2013 |
| Country | China |
| Warranty | 12 months |
Video and Hardware
| Spec | Mobius |
|---|---|
| Processor | Novatek NT96650 |
| Video Format | MOV |
| Compression | H.264 |
| Screen Size | No |
| Touchscreen | No |
| Mount | Suction or Adhesive |
| Power Supply | 5V |
| Battery Type | 500mAh |
Features
| Spec | Mobius |
|---|---|
| Parking Mode | No |
| Wi-Fi | No |
| GPS | No |
| Apps | Windows |
| Cloud Connectivity | No |
| Voice Commands | No |
Storage and Durability
| Spec | Mobius |
|---|---|
| SD Card Type | MicroSD |
| Max Card Size | 64GB |
| Operating Temperature | 0°C to 65°C |
| Swivel | No |
| Error Notification | LED |
No specs match that search.
Hardware Layout
Camera Units
Front Camera
| CMOS | Aptina AR0330 |
|---|---|
| Max Resolution | 1920 x 1080p |
| FPS | 30 |
| Bitrate | 18.0 Mbps |
| Viewing Angle | 100° |
| Dimensions | 61 x 35 x 18 |
| HDR | No |
